Ce a făcut Simona Halep în primul meci de la Roma contra italiencei Jasmine Paolini

16 sept. 2020

Simona Halep este într-o formă foarte bună în această perioadă și câștigă meci după meci. După turneul de la Praga, pe care l-a câștigat într-o manieră entuziasmantă, vizează acum trofeul de la Roma, iar apoi Roland Garros. În ambele competiții este favorită numărul 1.

Primul meci pe care-l dispută la Roma, turneu Premier 5, este direct în turul 2, contra italiencei Jasmine Paolini, numărul 99 mondial. Partida ar urma să înceapă, conform programului afișat de organizatori la 13.30 și va fi transmis de Digi Sport 2.

Simona Halep joacă și la dublu, împreună cu Monica Niculescu. Cele doua au disputat deja primul meci și s-au impus categoric cu 6-1, 6-0 în fața perechii Svitolina/Yastremska.

Ucrainianca Elina Svitolina este dublă câștigătoare la Roma, chiar în fața Simonei Halep.

VoxBiz vă va ține la curent cu LIVE TEXT al meciului Simona Halep – Jasmine Paoline

Primul set a început ezitant pentru Simona Halep, care a greșit mai mult decât de obicei, iar scorul este 3-3, după ce a pierdut pe propriul servici. Românca s-a enervat destul de mult și s-a grăbit pe lovituri.

Simona a revenit, însă în game-ul următor și a reușit să preia conducerea cu 4-3, făcându-i break italiencei.

Simona Halep câștigă primul set cu 6-3 în fața necunoscutei Paolini.

Setul 2 începe tot ezitant pentru românca, dar își câștigă în cele din urmă serviciul.

S-a mers pe break-uri în lanț, iar scorul este egal 4-4.

Scorul este 5-4 pentru Simona Halep și urmează Paolini pe serviciu. Italianca pierde serviciul.

Simona câștigă cu 6-3, 6-4.