Finală dramatică la US Open! Bianca Andreescu vs Serena Williams! Cine a câștigat marele trofeu

08 sept. 2019

Dramă totală pentru Serena Williams, care a pierdut cea de-a patra finală consecutivă într-un turneu de mare șlem. Bianca Andreescu a intrat în forță în meci și a câștigat primul punct, cu break în fața celei mai valoroase jucătoare din lume.

Setul 1 nu a avut istorie pratic, americanca greșind enorm. S-a terminat 6-3 pentru Bianca, iar setul 2 a început la fel de bine pentru ea. Scorul era 5-1 și urma să servească pentru meci, dar Serena a întors meciul și a reușit să egaleze. Deși părea bulversată totală, canadiancă de origine română a reușit să se adune și să câștige următoarele două game-uri.

Setul 2 s-a încheiat cu 7-5 și victorie pentru jucătoarea de 19 ani, care a câștigat astfel primul turneu de mare șlem din carieră. Astfel a depășit-o pe Simona Halep, ajungând numărul 6 mondial, în timp ce românca a coborât pe 6, după un parcurs foarte slab la US Open.