După o îndelungă așteptare, Florin Cîțu a spus în sfârșit pe cine propune ca ministru al Finanțelor. Nicio surpriză. Numele lui Dan Vîlceanu, președintele PNL Gorj era demult vehiculat pe piață. De altfel, acesta este și un puternic susținător al premierului în lupta pentru șefia Partidului Național Liberal.
Dan Vîlceanu ar urma să-l înlocuiască Alexandra Nazare, care a fost demis în urmă cu ceva timp. Nu se știe încă dacă va avea susținerea necesară în partid, pentru că Ludovic Orban vrea să vină cu alte nume. În același timp și cei de la USR-PLUS ridică pretenții, mai ales că se simt scoși din ecuația puterii în ultima perioadă.
Dan Vîlceanu provine dintr-o familie bogată, care are multe contracte cu statul, în zona energiei. Complexul Oltenia este doar un exemplu. Acesta este un lider influent, dar controversat pentru că și-a început cariera în PSD. Între anii 2006 și 2009, el a fost șef peste tineretul social democrat din Gorj.
El a studiat la Universitatea de Vest Timișoara și este de profesie economis. Tot în acest loc a urmat și cursurile de master și doctorat.
Dan Vîlceanu are acum 42 de ani și o carieră politică în ascensiune. S-a născut în 1979 la Bumbești Jiu. Mai întâi a făcut parte din PDL Gorj, după ce a plecat din PSD și a primit funcția de secretar executiv în perioada 2011-2012, devenind apoi președinte al PDL Gorj între 2013 și 2015.
După fuzinea cu PNL, Vîlceanu a rămas la șefia filialei liberale până acum și îl sprijină pe Florin Cîțu în cursa pentru președinția PNL.
Între anii 2012 și 2016, Vîlceanu a fost consilier Județean în Gorj, iar apoi deputat, acum fiind la al doilea mandat, fiind membru în Comisia pentru buget, finanţe şi bănci a Camerei.
Numeroase surse au povesrit pentru VoceaBanilor.ro că noua lui iubită este tânăra și neliniștita Mara Mareș. Ea este poreclită prințesa cartofilor și asta pentru că tatăl său are afaceri în agricultură. Mara are 28 de ani, iar la doar 24 devenea unul dintre cei mai tineri deputați din istoria PNL. Ludovic Orban a susținut-o să ajungă și președinte al tineretului liberal. A surprins pe toată lumea când a anunțat că-l va susține pe Florin Cîțu.
Mulți nu au înțeles motivul la început, dar numele lui este Dan Vîlceanu. Mara Mareș provine dintr-o familie bogată din județul Brașov, tatăl său fiind cel care a propulsat-o în politică, finanțând serios partidul.
Ea a plecat din țară când avea 16 ani și a studiat în Marea Britanie. A revenit în România și a ajuns direct deputat în Parlamentul României. În trecut a avut o relație tumultoasă cu un cunoscut jucător de handbal, Iulian Stamate.